A fény különféle hosszúságú hullámokból áll, amelyek egy része az emberi szem számára érzékelhető, mások pedig nem. A látható fény különféle hullámhosszú nyalábjai eltérő színeket adnak ki, ezeken kívül az emberi szem számára láthatatlan hullámhossznak két csoportja van, a legalacsonyabb frekvenciájú látható vörös szín alá eső tartomány, azaz az infravörös, illetve a legkisebb látható hullámhossz (ibolya szín) alatt található ultraibolya vagy ultraviola (azaz UV) tartomány. (A hullámhossz és a frekvencia fordított arányú.)
Az UV, azaz ultraibolya fény, amelyet ibolyántúli sugárzásnak is hívnak, számos élőlény éltető eleme, többek között az emberé is. Három nagy csoportja van: az UV A, UV B és UV C, a három közül a legnagyobb hullámhosszal az első rendelkezik, majd csökkenő sorrendben a második és a harmadik jön. Minél kisebb a fény hullámhossza, annál nagyobb egészségügyi kockázatot jelent az ember számára.
Milyen tartományban dolgoznak a műkörmös lámpák?
A műkörmös szalonokban használt lámpák hullámhossza 360-380 nm (nanométer). Ez az UV A tartományba esik. Viszonyításképpen említjük meg, hogy a szoláriumok lámpáinak hullámtartománya 300-400 nm, amely UV A és UV B sugarakat is tartalmaz és sugarai jórészt egészen az irharétegig elhatolnak, ami egyes tudományos vélekedések szerint egészségügyi kockázatokkal jár. A kvarclámpa fénye jellemzően UV A hullámtartományban mozog.
Mindhárom készüléket használjuk a mindennapokban, és a természetes fényben is találkozunk UV A és UV B sugarakkal is. Szerencsére a kifejezetten káros UV C sugárzás a Föld légkörén nem képes áttörni. Az UV A sugarak nagy mennyiségben ugyan káros hatással is lehetnek a bőrünkre, de a műkörmös lámpák fénye maximum 0,2 mm mélyre hatol, kis területet világít be, és az alkalmazási idő is percekben mérhető, így nincs mitől tartanunk (bár azért érdemes tudatosan korlátozni a használati időt és esetleg fényvédő krémmel bekenni a kezeket/lábakat a lámpa használata előtt). Az UV B az, amely elősegíti a D-vitaminképződést és bizonyos mennyiségben nélkülözhetetlen az élő szervezetek számára, továbbá a barnaságért felelős.
Milyen műkörmös lámpák léteznek?
A műkörmös lámpák között különbséget tehetünk erősség, fényforrás és felépítés szempontjából is. A két alapvető csoport a piacon elérhető készülékek között az otthoni használtra szolgáló és a professzionális lámpák csoportja, amelyek között elsősorban a méretbeli (hány csöves vagyis milyen erős), illetve a kiegészítő szolgáltatásokkal kapcsolatos (pl. kivehető és fertőtleníthető kéztálca) különbségek a mérvadóak.
Műkörmös lámpák erősség szerint
A lámpák erőssége csövenként változik, a legtöbb piacon kapható készülék 1, 2 vagy 4 csővel rendelkezik. Mivel egy cső 9W teljesítményű, így a két csöves 18W, a 4 csöves 36W teljesítménnyel bír. Általában házi használatra elég az egy csöves, de van, aki értékeli, hogy percekkel rövidebb időt kell várni a lakk megkötésére, így nem sajnálja az akár több ezer forintra rúgó árkülönbséget a több csőért.
Főleg a professzionális lámpák között találhatunk kombinált típusokat, ezekben 6W-os kiegészítő LED UV forrás is található, természetesen ennyivel növelve a lámpa teljesítményét (fényforrásokról lásd lentebb).
Műkörmös lámpák fényforrás szerint
A műkörmös lámpákban fényforrásként UV fényt sugárzó fénycsöveket találunk, amelyek cserélhetők, a pót fénycsövet szaküzletekben szerezhetjük be. Ezek felépítése, hossza és alakja változhat a lámpa típusa szerint, ezért nagyon alaposan tájékozódjunk mielőtt új fénycsövet vásárolunk. Ha tudjuk szereljük ki a régit, vagy vigyük magunkkal a készüléket a szaküzletbe. Ne felejtsük el áramtalanítani a lámpát mielőtt kiszereljük a fénycsövet!
Elég jó támpontot ad a cső típusa, amit a foglalatra nyomtatott típusszám azonosít. További fontos információ a méret (a foglalatot is bele kell mérni) és az alak (U és H is lehet) is.
A kombinált lámpákban UV és LED UV fényforrás található, amelyek közösen biztosítják a használati utasításban leírt eredményt. A LED fényforrás nagyon alacsony fogyasztású és rendkívül hosszú élettartamú, ezért nem lesz szükség a cseréjére.
Léteznek csak LED-et alkalmazó lámpák is, amelyek beszerzési ára jóval magasabb a fénycsöves lámpákénál, mert a LED technológiájú izzók drágák, de nagyobb teljesítmény és alacsony fogyasztás mellett jóval hosszabb ideig nem kell foglalkozni semmilyen cserével. Nem kell tartani attól, hogy a LED UV alatt nem minden termék köt meg, hiszen a fény, illetve a hullámhossz ugyanaz, csak az előállítási technológiája más.