Mielőtt a módszereket bemutatnánk, térjünk ki egy picit arra, hogy mivel lehet a gél lakkot otthon leoldani. Lehet találni videókat a Youtube-on, amelyeken acetonos körömlakklemosóval távolítják el a gél lakkot. Ez, bár kissé nehézkes, működhet, de a szakemberek nem javasolják, hiszen 20 percig kell áztatni a lakkot a leszedéshez és utána erősen kaparni kell, ezért maradandó károsodásokat okozhat a körömlemezben.
A gél lakkhoz használatos oldószereknek két nagy csoportja van: az egyik a tipleoldó, ami műköröm eltávolításához is alkalmas, a másik a kifejezetten gél lakk-oldószer. Érdemes a használt lakkmárka saját termékét alkalmazni lemosáskor is, mert – bár működhet más is – valószínűleg ezzel lesz a leghatékonyabb és legkíméletesebb az akció. Minden esetben érdemes a színtelen fényzselét (ha van) bufferrel vékonyan eltávolítani a lakk felületéről, mert az keményebb és nehezebben oldódik mint az alatta levő rétegek.
A gyűszűs módszernél a kis műanyag alkalmatosságot az átlátszó rész tetejéig kell megtölteni az oldószerrel, majd ezeket az ujjak végére ráhúzni és kb. 15 percig ott tartani. Az idő letelte után levesszük a gyűszűket és rózsafapálcával (esetleg fém körömágy-feltolóval, de csak nagyon finoman, nem rányomva!) letoljuk a felázott lakkot a körömről. Az oldószer előnye az, hogy nem oldja a lakkot, csak fellazítja, így az szinte egyben leválasztható a körömről.
Az alufóliás módszer lényege az, hogy körömméretű vattapamacsokat (vagy négybe vágott vattakorongokat) eláztatunk az oldószerrel, majd azt a körömlemezre simítjuk, és ez egész ujjvéget alufólia téglalapba csomagoljuk. (Ehhez a művelethez kapható leoldó fólia, amely egy alufólia téglalap felerősített szivaccsal.) Ezzel dunszt-hatást biztosítunk, de érdemes az egészet melegen tartani, így az egész kézfejet borítsuk törülközőbe. Ha letelt a negyedóra, mielőtt levennénk az alufóliát, finoman dörzsöljük meg vele a köröm felületét, így a lakk nagy részét már eltávolítjuk. Rózsafa pálcával szedjük le a maradványokat.
Ha újra szeretnénk festeni a körmöket, érdemes közepes bufferrel megbolyhozni a körömlemezt, amivel az utolsó lakkmaradványt is eltávolíthatjuk és előkészítjük az új lakkréteg (pontosabban a nail prep) felvitelére.
Gél lakk eltávolító készletek
A gél lakk-eltávolító készletek alapvetően két nagy csoportra oszthatóak a leszedés technológiája szerint, azaz találhatsz olyan készleteket, amelyekben fólia, és olyanokat, amelyekben gyűszű van. Ezen belül természetesen vannak különféle méretű csomagok, amelyek eszközöket, kiegészítőket, vagy épp lakkokat tartalmaznak.
Az alufóliás csomagok mérettől függően egy vagy több darab 10-es csomagot tartalmaznak az ún. leoldó fóliából, amely alufólia négyzet, rárögzített szivaccsal. Ezt a szivacsot kell a leoldó folyadékkal átáztatni, majd a fólia felhelyezése során a körömlemezhez illeszteni. A nagyobb csomagokban találhatunk pumpás spray flakont is, amelynek segítségével pontosan és tisztán tudjuk ezt a szivacs-nedvesítést megoldani. A fólia előnye, hogy olcsóbb mint a gyűszű, kizárólag a körömlemez, illetve annak közvetlen környezete érintkezik a leoldó folyadékkal, ugyanakkor hátrány, hogy egyszer használatos.
A másik típusú leoldó csomag a gyűszűs, vagyis amelyben 10 db gumiperemes leáztató műanyag gyűszűt találhatunk. Ebből a legkisebb csomag a gyűszűket és egy flakon leoldó folyadékot tartalmaz. A gyűszűk is és a bennük használt oldószer is többször felhasználható, így mindkettő sokig kitart és később is csak az oldószert kell pótolni (ha a több eszközöd megvan).
Van olyan csomag is, amely mindkét módszer kellékeit tartalmazza (fóliákat és gyűszűket is), természetesen leoldófolyadékkal együtt.
A közepes csomagok mindkét módszerhez tartalmazhatják a fellazított lakk letolásához szükséges narancspálcát vagy fém eszközt, illetve a fényzselé eltávolításához, és a letisztított körmök bolyhozásához szükséges buffert vagy íves reszelőt.
A legnagyobb csomagok keretei közé férnek csak bele a leoldás utáni körömápolás kellékei, mint például körömerősítő olaj vagy lakk, körömágy-ápoló stb., illetve azt, amivel elvileg minden gél lakkozásnak be kellene fejeződni: a gyémánt fedőlakkot vagy fényzselét.