A francia manikűr eredete sajnos a homályba veszett. Nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy mikor is született meg a legrégebbi verzió, amitől eredeztethető lenne. Így csak a mítoszok és a történelemkönyvek által fennmaradt legendákra lehet alapozni.
Ilyen változat az egyik, ami egészen a 17. századi Párizsig nyúlnak vissza, ahol egy Sitté nevű orvos olyan körömápolási eljárást dolgozott ki a korabeli hölgyek számára, amivel az egészséges köröm látszatát lehetett kelteni. Nagy hangsúlyt fektetett az alapvető tisztaságon túl a köröm egészséges kinézetére is. Ezt pedig egyszerűen narancsfa pálcás bőrfeltolással érte el. A bőr lágyítására pedig különféle olajokat használt.
Francia manikűr – a sztárok sztárkörmei is így születtek
Egy másik változat már jóval közelebb áll jelenkorunkhoz. E szerint 1975-en egy Jeff Pink volt aki elkészítette a ma is ismert és használt francia manikűrt, Los Angelesben. Pink elsősorban az akkori filmforgatások helyszínén kellékesként és a színésznők sminkeseként volt jelen.
A célja az volt, hogy olyan manikűrt alkosson meg a forgatásokon részt vevő színésznők számára, amely a ruhaváltások során nem okoz gondot, vagyis minden jelmezhez illik. Így nem kellett a jelenetek között átfesteni a művésznők körmeit, csökkent a hajtás és a költségek is.
A Pink által tervezett festés egyszerre volt nőies és visszafogott, elegáns és természetes, klasszikus mégis egyszerű. Valószínűleg ezeknek a tulajdonságoknak köszönheti azóta is töretlen sikerét a „hétköznapi” nők körében is.
A születése óta rendkívüli népszerűségnek örvend a francia manikűr, nyilván ennek köszönhető, hogy számos változata látott azóta napvilágot. Mivel a köröm természetes adottságait hangsúlyozza, eleve minden körömformával mást és mást mutat. A francia festés alkalmazásának első évtizedeiben meglehetősen kötöttek voltak a szabályai. A körmüket festő nők és a manikűrösök igyekeztek az alapformához tartani magukat.
A francia manikűr mai változatai
A francia manikűr még napjainkban is rendkívül népszerű és 10-ből 6-an leginkább ezt vagy a francia manikűr egy modern változatát kérik műkörmösüktől a szalonokban, vagy készítik el otthon saját maguknak.
A francia manikűrt zselés műkörömből lehet a legszebben elkészíteni. De ugyanúgy kiválóan alkalmas porcelán műkörömből is. Gél lakkos alapanyagok felhasználásával vagy körömlakkal az igazán szép francia manikűr megvalósítása már igényel némi kézügyességet.
Az utóbbi évek terméke, hogy a francia festés két alapflekkjén túl egyéb díszítés is kerül a körömre. A szigorú elválasztás megtörésére szolgálnak a vonal környékén tekergő indák, a körülötte nyüzsgő pöttyök, szívek és más ábrák. Gyakori, hogy a választóvonaltól távol, a köröm egyik csücskébe kerül egy pici minta vagy matrica.
Nem hagyhatjuk ki a francia manikűr színelemzéséből a választóvonal önálló életre kelésének momentumát sem. Kezdetben divatba jött a választóvonal fémes vagy csillámos díszítőfestékkel való kiemelése. Később akár önálló színnel is meghúzták a vonalat, míg a közelmúltban már egyre gyakoribb, hogy kristályokkal, körömékszerrel, gyöngyökkel jelzik a választóvonal helyét. Nem ritka manapság a dupla választóvonal sem, vagyis amikor az eredeti mellett pontsorral, gyöngyökkel eltérő színnel másik vonalat is húznak.
Gyakori, hogy az egyik szín helyett kristályokkal rakják ki a felületet, ez a megoldás, amellett, hogy a legtöbb színhez megy, nagyon feldobja a szettet, fényével élénkebbé és elegánsabbá teszi a manikűrt.